Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi | Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir ?

yavruköpektuvaleteğitimi

Yavru köpeklerde tuvalet eğitimi, sizin ve pati dostunuzun mutluluğu için son derece önemlidir. Mutlu ve huzurlu bir birliktelik yaşamak istiyorsanız, mutlaka yavruluk dönemlerinde tuvalet alışkanlığı kazandırmalısınız. İlerleyen dönemlerde, köpeğiniz büyüdükçe tuvalet alışkanlığı kazandırmanız zorlaşır. Bu gibi durumların yaşanmaması için hemen harekete geçmelisiniz.

Yavru köpeğinizin, evin içerisinde belirli bir bölgede tuvalet ihtiyacını gidermesi için ona uygun olacak şekilde ortamı düzenlemelisiniz. Tuvalet eğitimi büyük bir sabır ve zaman ister. Gereken özeni ve sabrı gösterdiğiniz takdirde, pati dostunuz kısa sürede tuvalet alışkanlığı kazanmış olacaktır.

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yavru köpeğinize tuvalet alışkanlığı kazandırma aşamasında oldukça hassas ve dikkatli olmalısınız. Sürekli gözlem yapmalı ve köpeğinizin eğitime cevap verebilmesi için gereken adımları hızla atmalısınız. İşte tuvalet eğitiminde dikkat etmeniz gereken noktalar;

yavruköpektuvaletegitimleri

Sınırlı Alan Oluşturun

Yavru köpeğiniz eve ilk adımını attığında ona kendi sınırlı bölgesini yaratmış olmanız gerekir. Böylece, bulunduğu sınırlı alanda; yemek, uyku ve tuvalet ihtiyaçlarını gidermesi gerektiğini zamanla anlayacaktır. Oluşturacağınız güvenli bölge bir oda içerisi ya da demir parmaklıklar ile etrafı çevrilmiş sınırlı bir alan olabilir. Sınır alan içerisine mama, su kabı ve tuvalet pedleri yerleştirmeniz son derece önemlidir.

İhtiyaç Gidermesi İçin Nereyi Tercih Edeceksiniz ?

Küçük ırk köpeğiniz varsa sınırlı alanda tuvalet ihtiyacını gidermesini isteyebilirsiniz. Bunun için tuvalet pedleri ile kaplanmış sınırlı alanda, köpeğinizin ihtiyacını gidermesini sağlayabilirsiniz. Kirlenen pedleri düzenli ve sık aralıklarla değiştirmeyi unutmamalısınız. Bu köpeğinizin, tuvaletini farklı yerlere yapmasını önleyecek ve sürekli olarak pedler ile tuvalet ihtiyacını gidermesini sağlayacaktır. Fakat, tuvalet ihtiyacının giderilmesi için dışarıya alıştırmanız, hem köpeğinizin beden sağlığı hemde psikolojisi için daha faydalı olacaktır. Köpeğinizin dışkısını dışarıya yapması durumunda, evcil hayvanlar için özel olarak üretilmiş tuvalet torbaları ile kolayca dışkıları poşetleyebilirsiniz.

tuvaleteğitimi

Mama Saatlerini Düzenleyin

Yavru köpekler ve köpekler de tıpkı biz insanlar gibidir. Yemek yeme sıklığına göre tuvalet ihtiyaçlarımız şekillenir. Köpeğinizin mama saatlerini iyi belirleyip, bu düzene sürekli uyarak tuvalet ihtiyacı hissedebileceği saatleri net olarak öğrenmiş olursunuz. Yavruluk çağında olan köpeğinizin sindirim sistemi ise oldukça hızlıdır. Buna göre mama saatini belirleyerek, hangi saatlerde tuvalet ihtiyacını gidermesi gerektiğini anlayabilirsiniz. Mama saatleri dışında ekstra mama vermek, başarılı olduğunuz tüm bu aşamaları tekrar etmenize neden olabilir. Aman dikkat!

Mama porsiyonlarını da köpeğinize en uygun olacak şekilde ayarlamanız dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan. Porsiyonlara bölünmüş mamalar, düzenli aralıklarla tuvalet yapma alışkanlığı için önemli etkenlerdendir. Hem pati dostunuzun sağlığı, hemde mutluluğunuz için mutlaka bu adımlara dikkat edin.

Tuvalet Saatlerini Belirleyin

Düzen her zaman iyidir 🙂 Yavru köpeğinizi, erken dönemlerde ve ilerleyen zamanlarda belirli bir plana göre adapte etmeniz, iki tarafında işlerini bir hayli kolaylaştıracaktır.

İletişimin Gücünden Yararlanın

Köpeğiniz ile aranızdaki iletişimin kuvvetli olması, belirli kelimelerin ne anlama geldiğini anlaması ve benimsemesi işlerinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Kelimelerin ve iletişimin gücünden tuvalet eğitimi verirken de yararlanabilirsiniz. Köpeğinizin tuvalet ihtiyacını gidermesi için onu harekete geçirici bazı anahtar kelimeler belirleyerek, sesinizi çok fazla yükseltmeden uyarabilirsiniz. Tuvaletini yaptıktan sonra yumuşak ses tonu ile sevmeli ya da ödül maması ile ödüllendirebilirsiniz. Bu hareket, köpeğinizin iyi bir şey yaptığını anlamasına yardımcı olacaktır.

tuvaleteğitimiödüllendirme

Köpeklerde Tuvalet İhtiyacının Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

Her bir köpek kendine özel karaktere sahip olduğu gibi bazı ihtiyaçları ya da sıkıntısı olduğunda bunu belirli kalıplar içerisinde belli ederler. Köpeğinizin tuvalet ihtiyacının olduğunu anlamanız için ilk başta iyi bir gözlemci olmanız gerekir. Pati dostunuzun verdiği ani tepkiler ya da hareketler sizlere bir şeyler anlatmalı.

Peki, köpeğinizin tuvalet ihtiyacı olduğunu nasıl anlarsınız ?

Köpeğiniz herhangi bir oyun sırasında ya da hareket halindeyken aniden duruyor ve tepkisiz kalıyorsa, hissettiği tuvalet ihtiyacından olabilir. Bu gibi durumlarda köpeğinizi dışarı çıkarmalı ya da belirlediğiniz güvenli bölgeye götürerek, ihtiyacını gidermesini sağlamalısınız.

Bir yazımızın daha sonuna geldik. Luka Pet Market olarak bu yazımızda sizlere, yavru köpeklerde tuvalet eğitimi, eğitim verilirken dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsettik. Umarız, yazımız sizlere faydalı olmuştur. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle!

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.