Küçük Köpek Cinsleri ve Özellikleri – Ev Ortamında Beslenebilir Küçük Köpek Cinsleri

küçükköpekcinsleriveözellikleri

Küçük ırk köpeklerin evde barınmaları ve beslenmeleri diğer büyük ırklara oldukça kolaydır. Birbirinden sevimli küçük ırk köpek cinsleri, kendine has özellikleri ile ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda sevimli pati dostlarımız sürekli aynı boyutta kalırlar ve oldukça sevimlidirler. Öyleyse, lafı fazla uzatmadan sizleri yazımıza doğru kısa bir yolculuğa doğru çıkaralım 🙂

Chihuahua

Chihuahua ırkı köpekler aslen Meksika kökenlidir. Yaklaşık olarak 23 cm boya ulaşır ve ortalama ağırlıkları 3 kilodur. Sevimli ve fazlasıyla hareketli olan bu ırk, yavruluk dönemindeyken eğitim almalıdır. Chihuahua ırkı köpekler, sahiplerini kıskanma özelliğine sahiptir. Eğitim almadıkları takdirde dışarıya karşı saldırgan, agresif bir tavra bürünebilirler. Bu minik dostun, sosyalleşmeye ve bol bol egzersiz yapmaya ihtiyacı vardır. Apartman yaşamına uygundur ve kucakta gezmeyi çok severler.

chihuahuaırkıköpeközellikleri

Chihuahua Irkı Köpeklerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Hafif dışarı doğru çıkıntılı olan göz yapılarından dolayı çeşitli göz hastalıkları bu ırk köpeklerde kolayca görülebilir. Sürekli olarak takibinin yapılması ve düzenli aralıklar ile veteriner hekim kontrolüne götürülmesi faydalı olacaktır.
  • Şivava ‘lar sezaryen doğum ile dünyaya geldikleri için kafa taslarında ki yumuşak doku hayatları boyunca sertleşmeyebilir. Bu nedenle oldukça özenli davranılması gerekir
  • Şivava ırkı köpekler soğuk havalarda yaşayamaz ve hastalanırlar. Ev köpeği olan bu ırk, kış aylarında gezintiye çıkarılacak ise kendisine uygun bir kazak giydirilerek çıkarılmalıdır.

Pomeranian

Sevimli bakışları ve sahiplerine olan bağlılıkları ile bilinen Pomeranian ırkı köpekler, oldukça sosyal canlılardır. Meraklı tavırları ile çevresinde yer alan herkesin yanına giderek selam vermeyi ihmal etmezler. Ortalama olarak 14 ile 28 cm boya ulaşan Pomeranian ‘lar, 2 ile 3,5 kg ağırlığa kadar ulaşabilmektedir.

Aynı zamanda bu köpek ırkları sahiplerini kıskanırlar ve kıskançlıklarından dolayı diğer canlılara karşı agresif tavırlar sergileyebilirler. Çocuklar ile yalnız bırakılmaması gerekir ve olabildiğince dikkatli olunmalıdır. Uzun tüy yapısından dolayı düzenli olarak taranması, bu ırk köpeklerin sağlığı ve rahatı için önemlidir. Ortalama yaşam süreleri ise 12 ile 16 yıl arasındadır.

pomeraniancinsiköpek

Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier ırkı köpeklerin kökeni ve hangi ırkların çiftleşmesi ile ortaya çıktıkları tam olarak bilinmemektedir. Uzun tüyleri, siyah bir burna ve dik kulaklara sahiptir. Sevimli surat ifadeleri ile çevresine neşe saçan Yorkshire Terrier ırkı apartman, daire yaşamı için oldukça uygundur. Sıcak ortam köpeği olan bu ırk, soğuğa karşı dayanıksız bir yapıya sahiptir. Sahiplerine karşı sadık, yabancılara karşı daima temkinli ve agresiftir. Kafa bölümünde bulunan tüyler zamanla uzamaktadır. Bu tüyler ilerleyen dönemlerde görme açısının daralmasına sebep olur. Bir toka yardımı ile tüyler yukarıda birleştirilerek bağlanabilir ya da düzenli olarak kısa tutma amacıyla kesilebilir.

Yorkshire Terrier ırklarına özel köpek mamaları mevcuttur. Bu mamalar, ırka özel üretilmiş ve köpeğinizin ihtiyaç duyduğu besin değerlerini karşılamaktadır.

Luka Pet Market aracılığı ile Yorkshire Terrier ırkına özel köpek mamalarını satın alabilirsiniz.

Mamalar; Yorkshire Terrier köpek maması

Irka özel bakım kiti; şampuan ve sprey

yorkshireterrierköpekırkı

Pug

Tıpkı diğer ırklar gibi Pug ırkı köpekler, küçük bir yapıya sahiptir. Diğer ırklara göre sahibine ve çevresinde yer alan canlılara karşı fazlasıyla sıcakkanlı yaklaşırlar. Daire içerisinde beslenmeye karşı oldukça uygundur. Pug ‘lar ev içerisinde fazla hareket ihtiyacı duymadan yaşayabilirler. Düz ve kısa bacaklara sahip olan sevimli dostlar, surat yapısı ile de oldukça sevimli görünürler.

pugırkıköpeközellikleri

Genel Özellikleri

  • İnatçıdır
  • Eğitim almaktan hoşlanmazlar
  • Zekidir
  • Sosyal olmayı severler
  • Fazla havlamayı sevmezler

İlginizi Çekebilir: Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi | Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir ?

Fransız Bulldog

İlk olarak İngiltere ‘de ortaya çıkan tür daha sonraları Fransızlar tarafından farklı bir tür olan Fransız Terrier ırkı ile çiftleştirildi. Fransız Bulldog ‘lar genel olarak sahiplerine bağlılıkları ile bilinirler. Sahipleri ile duygusal bağ kuran bu ırk, yalnız kalmaktan hoşlanmaz. Yuvarlak alın yapısına, dik kulakları eşlik etmektedir. Diğer köpeklere karşı agresiflerdir ve sahiplerini kıskanırlar. Tüyleri kısa olduğundan dolayı bir fırça yardımı ile belirli aralıklarda taranması, tüy bakımı için yeterlidir. Kilo almaya yatkın olan Fransız Bulldog ‘lar porsiyonlara bölünmüş şekilde kontrollü olarak beslenmelidir. Aksi takdirde fazla kilo problemi, kalp krizi gibi ciddi sorunlara yol açabilir.

fransızbulldogköpekırkıözellikleri

Cavalier King Charles

İngiliz kraliyet ailesi kökenli ortaya çıkan bu tür, sevimli görüntüsü ile beslenmesi en kolay ev köpeğidir. Oldukça dost canlısı olan Cavalier King Charles ‘ler diğer canlılar ile gayet iyi anlaşırlar. Eğitim verilmesi kolay olan bu ırk, verilen komutlara kısa zamanda alışmaktadır. Çok fazla havlamayı tercih etmemeleri, apartman içerisinde beslenmesi için uygun olmasını sağlar. Uzun tüy yapısından dolayı tüy bakımları aksatılmamalıdır. Düzenli olarak taranmalı ve en az ayda bir defa yıkanmalıdır. Gözlerinde sürekli olarak akıntı olan bu türün her gün bir peçete yardımı ile göz akıntılarının temizlenmesi gerekir. Aynı zamanda oyun oynamayı çok severler. Oyun oynamaları düzenli egzersiz yapmalarına yardımcı olarak ideal kilonun korunmasını sağlar.

cavalierkingcharlesköpeközellikleri

Bir yazımızın daha sonuna geldik. Bu yazımızda, küçük köpek cinslerinden ve özelliklerinden bahsettik. Bu köpek ırkları her ne kadar evde beslenmeye uygun olsa da düzenli aralıklar ile dışarıya çıkarılıp, egzersiz yapmaları sağlanmalıdır. Bir sonraki yazımızda, görüşmek dileğiyle. Sağlıklı ve patili günler dileriz!

 

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.