Yavru Kediler Nasıl Beslenir ? Yavru Kedi Bakım Rehberi

yavrukedilernasilbeslenir

Yavru kediler, hayatımızı güzelleştiren ve içimizi ısıtan minik pati dostlarımızdır. Yavru kedi bakımı konusunda oldukça hassas davranmalı, ihtiyaç duyduğu şeylerin farkında olarak hareket etmeniz son derece önemlidir. Küçük yaşlarda annesinden ayrılan yavru kedilerin, yaşam süresi boyunca birtakım şeyleri öğrenmesi gerekir. Bu ihtiyaçların başında; tuvalet eğitimi gibi hayati ihtiyaçlar yer almaktadır. Minik dostlarımıza, küçüklüğünden itibaren bu eğitimleri vermeye başlamanız hem onun, hemde sizin rahat bir yaşam sürmesini kolaylaştıracaktır.

Yavru kediler genel olarak dışarıda fark edilerek, sahiplenilir ve sıcak bir yuvaya alınarak bakımı üstlenilir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken çok önemli bir nokta vardır. Bazen, yavru kedilerin sahipsiz olduğunu düşünerek üzülür ve hemen onları evimize almak isteriz. Eğer bu durumu yaşıyorsanız, yavru kediyi uzaktan bir süre gözlemlemelisiniz. Anne kedi, yavrusu için yiyecek arayışında ya da kısa süreliğine çevrede olan tehlikeleri gözlemlemek için ortadan kaybolmuş olabilir. Bu gibi durumların yaşanmaması için lütfen iyi gözlem yapın.

Yavru Kediler İçin Beslenme Rehberi

Yavru kediler özellikle sütten kesilme dönemlerinde ya da süt ile beslenme zamanında oldukça hassas olur. Sindirim ve bağışıklık sisteminin fazlasıyla zayıf olduğu bu dönemlerde beslenmelerine dikkat etmelisiniz. Yavru kediler, anne sütünden aldığı faydalı bileşenler ile yetişkin dönemlerine hazırlık yaparlar. İlk 4 hafta anne sütünden alınan besinler, bağışıklık sisteminin oluşmasında ve güçlenmesinde rol oynar.

4 haftadan sonra katı mamaya yavaş yavaş geçişin sağlanması, yavru kedinizin ilerleyen dönemlerde zorluk çekmemesi için önemlidir. Katı mamaya geçişte yavru kedilere özel yavru kedi maması ‘nın tercih edilmesi gerekir. Yavru kedilere özel mamalar, kedinizin ihtiyaç duyduğu tüm bileşenleri almasını ve dengeli beslenmesini sağlar.

Yavruluk dönemlerinde yüksek enerjili olan ve bu doğrultuda yüksek enerjiye ihtiyaç duyan minik dostlarımızın, ihtiyaç duyduğu tüm besinleri alması ve programlı bir şekilde beslenmesi için özenli davranmalısınız.

yavrukedibeslenmerehberi

4-12 Aylık Dönem

Bu dönemde kedilerin süt dişleri çıkar ve katı mamaları yemeleri çok daha kolay hale gelmiş olur. Aynı zamanda enerji ihtiyaçları önceki dönemlerine göre daha düşük olur. Fakat, bir yetişkin kediye göre çok daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar ve enerjik olurlar. Bu dönemde kediniz çok hızlı kilo alır. Porsiyonlara ve öğünlere dikkat edilmeden yapılan fazla besleme, obezite gibi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasını hızlandırır.

Yavru kedilerin ilerleyen dönemlerde obezite sorunu ile karşılaşmaması için kilosuna ve yaşına göre porsiyonlar ile beslenmesi sağlanmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Kediler Neden Tüy Döker ? Kedilerin Tüy Dökmesi Nasıl Engellenir ?

yavrukedi

1 Yıldan Sonraki Dönem

Kedinizin yavruluk döneminden çıkışı ve yetişkinlik dönemine geçişi; 1 – 7 yaş arası olmaktadır. Yetişkinlik döneminde kediler, yavruluk dönemlerine göre çok daha az hareket ederler. Az hareket etmeleri beraberinde kilo sorunları getirir. Fazla kilo ise kedilerin çeşitli sağlık problemleri yaşamasına yol açar. Kilo problemlerini en aza indirgemek için kedinizin yaşam biçimine en uygun olan mama tercihini yapmanız son derece önemlidir. Duruma göre diyet kedi mamalarından da yararlanabilirsiniz.

Bu mamalarda karar vermeden önce kedinizi iyi tanımalı ve yaşına, yaşayış biçimine dikkat etmelisiniz. Her zaman doğru seçimleri yapmak, sevimli pati dostunuzun sağlığı için faydalı olacaktır.

Yavru Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Yavru kediler tuvalet eğitimlerini ve tuvaletini yaptıktan sonra temizlenme ihtiyacını anneleri aracılığıyla karşılarlar. Annelerinden erken dönemde ayrılan yavru kedilerin bu ihtiyaçlarını sizin gidermeniz, minik dostunuzun sağlığı açısından son derece önemlidir. Yavru kediler, annelerinin o bölgeyi yalaması ile dışkı ve idrar yapma ihtiyacı hissederler. Anne görevi göreceğiniz için bu işlemi bir ıslak mendil yardımıyla sizin yapmanız gerekir. O bölgeyi ıslak mendil yardımıyla, kibar bir şekilde ıslatırsanız yavru kedi tuvalet yapma ihtiyacı hissedecektir. Tuvaletini yaptıktan sonra rahatlamış olacak ve huzurlu vakitlere doğru minik patileri ile yol alacaktır ^.^

yavrukedituvaletegitimi

Bir yazımızın daha sonuna geldik. Bu yazımızda sizlere, yavru kedi bakımına dair faydalı bilgiler vermeye çalıştık. Umarız, yazımız sizlere faydalı olmuştur. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle, sağlıkla kalın!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.