Kediler Neden Tüy Döker ? Kedilerin Tüy Dökmesi Nasıl Engellenir ?

kedilernedentüydöker

Kediler ya da genel anlamda tüylü sevimli dostlarımız birçok sebepten dolayı tüy dökebilirler. Mevsimsel ya da çeşitli hastalıklar yüzünden tüy dökme sorunu sıklıkla görülebilir. Sevimli dostunuzun, halinden anlamanız ve tüy dökme sorununu çözebilmeniz için en kısa sürede bir veteriner hekime danışmanız faydalı olacaktır.

Aynı zamanda kedinizin tüy dökme miktarı; cinsine, yaşam koşullarına ve beslenmesine göre değişebilir.

Kedilerin Tüy Dökme Sebepleri;

Mevsimsel Tüy Dökümü

Hemen endişelenmeyin!

Tüy dökümü, mevsim geçişlerinde kediler üzerinde sıkça karşılaşılan bir durumdur. Yaz aylarından kış aylarına geçişlerde veya kış aylarından, yaz aylarına geçişlerde tüy dökümü başlar. Kış ayları için kedinizin tüyleri sık ve uzun bir şekilde çıkmaktadır. Bu sebepten dolayı, yaz ayına geçişte sevimli dostunuz bu tüyleri döker ve yerine daha ince ve kısa tüyler çıkartır. Mevsimsel tüy dökme döngüsü kediler için hep aynıdır. Bu döngü dışında bir anormallik fark ederseniz, kısa sürede bir veteriner hekime danışmanız pati dostunuz için yararlı olacaktır.

Stres Kaynaklı Tüy Dökümü

Sevimli dostlarımız, her ne kadar meraklı ve hareketli canlılar olsalar da; sahipleri tarafından sürekli sıkıştırılmayı ve agresif davranışlar görmekten hoşlanmazlar. Kedinize olan tutumunuza dikkat etmeniz, stres yapmamaları için önemli bir noktadır. Yanlış bir şey yaptığında normalinden farklı olarak ona karşı sesinizi yükseltirseniz, kediniz stres durumu içerisine girecektir.

  • Ondan başka bir canlıya daha fazla ilgi gösterir ve bunu sevimli dostunuza hissettirirseniz, stres içerine girecektir.
  • Kapalı alanlar hareketli canlılar olan kediler için büyük stres kaynağıdır. Kedinizi zorunlu da olsa, uzun süreli olarak taşıma çantalarına hapsetmeyin.

Beslenme Şekli

Kedilerin, tüy dökme sorunlarının en büyük nedeni; çoğu zaman beslenme şeklidir. Sevimli dostunuzun beslenme alışkanlıklarına aykırı şekilde çeşitli ev yemekleri ve dengesiz bileşenler içeren besinler ile beslenmesine izin verdiğinizde tüy dökme problemi ile karşılaşabilirsiniz.

Normal olarak verdiğiniz kedi mamasının da bayatlamamış olmasına dikkat etmelisiniz. Bayat kedi mamaları, kedinizin tüy dökme sorunu ile karşı karşıya kalmasını kolaylaştıracaktır. Tüm bu sorunları yaşamamak için kapalı paketler ve bilindik markalardan kedi maması seçimi yapmanız önemlidir. Aldığınız mamaları hemen bitiremeyeceğiniz için paket halindeyken; ağzı kapalı, serin ve kuru bir şekilde muhafaza etmelisiniz.

kedilerintüydökmenedenleri

Hastalık Habercisi Olabilir

Tüy dökme problemine yol açan çeşitli hastalıklar görülebilir. Kedinizin tüy dökümüne yol açan çeşitli hastalıklar şu şekildedir;

Parazit

Parazitler, kedilerin tüy dökümü problemi yaşamasında sıklıkla görülen sebeplerdendir. Kedinizin, bölgesel veya tüm vücut tüylerinin dökülmesi parazitlerin yol açabileceği türdendir. Tüy dökümünde, pati dostunuzda aşırı bir kaşıntı hali varsa acilen bir veteriner hekime danışmanız gerekir.

Kanser

Saydığımız maddelerde de gördüğünüz üzere tüy dökümünün birçok farklı sebebi olabilir. Hemen panik yapmanıza gerek yok fakat uzun süreli ve aşırı tüy dökümü kanser habercisi olabilir. Tüy dökümü çoğu zaman kedi sahipleri tarafından önemsenmez ve kanser gibi kötü sonuçların sonradan ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Uyku Düzeni

Kediler her ne kadar hareketli canlılar olsalar da günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirmek isteyebilirler. Bu durumda devreye girmeniz gerekir ve sevimli dostunuzu uyanık tutmak için çeşitli oyunlar bulmanız faydalı olabilir. Sürekli uyuyarak, hareketsiz bir yaşam süren kediniz ilerleyen zamanlarda yağlanmaya başlayacaktır. Pati dostunuzun hem yağlanmasını hemde strese girmesini istemezsiniz değil mi ?

kedilerintüydökmeproblemi

Hormon Değişikliği

Kediler, birçok sebepten dolayı tüy dökebileceği gibi aynı zamanda belirli dönemlerde de hormonal değişiklikler yüzünden tüy dökebilirler. Genel olarak hormonal değişiklikler, yaşlı kedilerde görülür. Aynı zamanda kedinizin tüy dökme sebepleri arasında; çiftleşme ve hamilelik dönemleri de etkili olmaktadır

Maddeler halinde açık bir şekilde kedinizin tüy dökmesine yol açabilecek çeşitli etkenlerden bahsettik. Bu durumda bilgili olmanız ve mantıklı davranmanız kedinizin sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Adeta bir çocuk gibi sürekli olarak gözlemlemeli, sağlığına önem vermeli ve iyiliğini gözetmelisiniz.

B Vitamini Eksikliği

B vitamini eksikliği de kedilerin yoğun olarak tüy dökmesine sebep olabilir. Bu noktada veterineriniz aracılığı ile B vitamini takviyesi yapabilirsiniz.

Kedilerin Tüy Dökmesi Nasıl Engellenir ?

Kedilerin tüy dökmelerini, eğer ciddi bir sağlık sorunu yok ise birçok yöntem ile en aza indirebilir veya engelleyebilirsiniz. İşte, kedilerde tüy dökme problemini engellemek için bazı yöntemler;

kedilerdetüydökümüengellemeyöntemleri

Düzenli Olarak Tarayın

Kediniz, güçsüz ve sağlıksız kalan tüylerini hızla dökmeye başlar. Bazen bu tüylerin büyük bir bölümünü kendi çabalarıyla atamaz. İşte, tam bu noktada sizin yardımınız pati dostunuz için çok önemlidir. Sevimli dostunuzu düzenli aralıklar ile bir kedi tarağı yardımıyla taramanız, kedinizin ihtiyaç duymadığı tüylerden kurtulmasını kolaylaştıracaktır. Böylece, ev içerisinde yaşayan kedinizin kendisini yalayarak atmaya çalıştığı tüylerin, midesinde tüy yumağı oluşmasını da büyük ölçüde engellemiş olacaksınız.

kedilerintüydökmesiniengellemekiçintarayın

Taze Su Bulundurun

Kedilerin tüy dökmesinde önemli bir etken olan su kalitesi, sürekli olarak takip edilmelidir. Bayatlayan ve uzun süreli su kabında bulunan su, kedinizin tüy dökmesine yol açar. Bunların yaşanmaması için gün içerisinde kedinizin suyunu düzenli olarak yenilemelisiniz.

Stresten Uzak Tutun

Kedinizde stres durumu yaşatacak durumları iyi gözlemlemeli ve engellemelisiniz. Stres, insan hayatını dahi önemli derecede negatif etkiler. Bu durum sevimli dostunuz kediler için de geçerlidir. Kedinizin stresli bir yaşam sürmesi, tüy dökmesine yol açar ve sürekli huzursuz olmasını sağlar.

Doğru Mama Seçimi

Kedinize en uygun mama seçimini yapmalı ve ihtiyaç duyduğu besin değerlerini bilerek ona en uygun beslenme şeklini sunmanız gerekir. Tüy dökümü problemi yaşayan kedinize özel kedi maması tercihi yapmanız, son derece önemlidir. Satın aldığınız mamaların markalı ve uygun standartlarda üretildiğinden emin olmalısınız. Ek olarak, ağzını açtığınız mama paketlerini uygun koşullarda saklamak, kedinizin sağlığı için önemlidir. Mamaları her zaman ağzı kapalı, serin ve kuru bir yerde saklamalısınız.

Besin Takviyesi

Kedinizin normal beslenmesine katkı sağlayacak olan Omega 3 gibi besin takviyesi ve tüy yumağı oluşumunu engelleyecek yardımcı besinlerden yararlanabilirsiniz

Bir yazımızın daha sonuna geldik. Luka Pet Market olarak, bu yazımızda sizlere kedilerde tüy dökümünün nedenleri ve tüy dökümünün nasıl engelleneceği hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Umarız, yazımız sizlere faydalı olmuştur. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle. Mutlu ve sağlıklı patili günler!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.