Kedi Bakımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler – Kedi Bakım Rehberi

kedibakımıvedikkatedilmesigerekenler

Sevimli dostlarımız kediler ile bir hayatı paylaşıyor iseniz, mutlaka kedi bakımı ve dikkat edilmesi gerekenlere göre hareket etmelisiniz. Tıpkı bir çocuk gibi olan kediler, ihtiyaçları karşılandığında mutlu olurlar ve mutluluğunu size yansıtarak güzel bir yaşam sürmenizi sağlarlar.

Aynı evi paylaştığınız kedilerin, bakımlarını aksatmadan yerine getirdiğiniz takdirde ileride yaşanabilecek sağlık sorunlarının önüne geçmiş olursunuz. Eğer yeni kedi sahiplendiyseniz ve ne yapacağınızı tam olarak bilmiyorsanız, mutlaka bir veteriner hekimden bilgi almalısınız. Sizi nelerin beklediğini bilmeniz faydalı olacaktır 🙂

Kedili İlk Gün

Eve yeni gelen pati dostlarımız için bazı önlemler almak gerekiyor. Bu önlemler pati dostunuzun ortama alışması ve tehlikelerden korunması için son derece önemlidir. Elektrik ileten kablolar, açık olan pencereler ve saksı gibi nesneler eve yeni gelen sevimli dostunuz için tehlike arz etmektedir. Bu gibi olumsuz durumlar yaşatabilecek unsurları ortadan kaldırmanız faydalı olacaktır.

kedibakımıvedikkatedilmesigerekenler

Kedilerde Tüylerin Taranması

Kedinizin tüylerini düzenli aralıklar ile taramanız sağlığı için faydalı olacaktır. Uzun süredir taranmayan tüyler, kediler yalandıkca yutmasına sebep olur. Bu durum, kedinizin sindirim sistemini ve sağlığını doğrudan etkileyerek rahatsızlanmasını sağlayacaktır. Kedilere uygun tarama fırçası ile tarama işlemini gerçekleştirmeniz, pati dostunuzu rahatlatacaktır.

Kedilerde Mama Kullanımı

Kedilerde dikkat etmeniz gereken önemli bir husus vardır. Ani mama geçişleri kedinizin beslenmesini önemli oranda olumsuz etkileyecektir. Aynı zamanda seçtiğiniz mamaların kaliteli olmasına ve kedinizin ihtiyaç duyduğu besin değerlerini dengeli bir şekilde karşılandığından emin olmalısınız. Aksi takdirde sevimli dostunuzun sağlığı olumsuz etkilenecek ve istenmeyen durumlar ile karşı karşıya kalmanız kaçınılmaz olacaktır. Hem kedinizin hemde sizin mutluluğunuz için mama seçimi konusunda son derece özenli davranmanız gerekmektedir.

kedilerdemamakullanımı

Mümkün olduğunca marka mamalar; Royal Canin, Pro Plan vb. tercih etmeniz faydalı olacaktır.

Kediler Nasıl Yıkanırlar ?

Kediler, doğaları gereği kendilerini bir insandan daha iyi temizleyebilirler ve normal şartlarda yıkanmaya ihtiyaçları yoktur. Fakat, istisnai durumlar da vardır. Örneğin; kedinizin tüylerine kendisine zarar verecek maddeler bulaşmış ya da olağan dışı bir kirlenme söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda kedinizi; uygun su sıcaklığı, sıcak bir oda ve kedilere özel olarak üretilmiş kedi şampuanı ile nazikçe yıkamanız dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

Yıkama İşlemi Esnasında Dikkat Edilecek Noktalar

  • Yıkama işlemine geçmeden önce kedinizin kulağına su kaçamaması için iki kulağını da bir pamuk yardımıyla kapatın
  • İlk su ile temas esnasında tüylerini hafifçe ıslatın ve olabildiğince nazik olun
  • Kediler için özel olarak üretilmiş şampuanı kullanırken kedinizin gözüne kaçmamasına dikkat edin
  • Durulama işlemi esnasında su şiddetini minimumda tutmalısınız. Nazik hareketler ile şampuan kalıntısı kalmayana dek durulama işlemini sürdürmelisiniz

kedilernasılyıkanırlar

Kedilerde Tırnak Kesme

Pati dostlarımız, tıpkı biz insanlar gibi bir süre sonra tırnaklarının kesilmesine ihtiyaç duyarlar. Aynı zamanda tırnak kesme işlemi kedinizin; sizi ve etrafı tırmalayıp zarar verme ihtimalini azaltır.

Tırnak Kesme İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kedinizin tırnaklarını tam anlamıyla ortaya çıkarmak için patisinin ortasından hafifçe bastırın
  • Tırnaklarının ucundan çok küçük kesme işlemi yapın. Eğer fazla kesim yaparsanız bu kanamaya sebep olur ve kesinlikle bir veteriner hekimden yardım almanız gerekir
  • Kedilere özel olarak üretilmiş kedi tırnak makası ile kesim işlemini yapın

Kedilerde Göz Bakımı

Kedilerin gözlerinde zamanla çapaklanma ya da akıntılar meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda kedinizi iyi bir şekilde gözlemliyor olmalısınız. Kediler gözlerini yeterince temizleyemezler ve bu durumda çeşitli enfeksiyonlar oluşabilir. Durumun ciddileştiğini fark ettiğinizde düzenli olarak dezenfekte etmeli ya da vakit kaybetmeden bir veteriner hekime başvurmalısınız.

kedilerdegözbakımı

Tuvalet İhtiyacı

Kediler oldukça titiz canlılardır ve bu özellikleri tuvalet ihtiyaçlarını giderirken de kendini göstermektedir. Kedinizin tuvalet kabında daima temiz kum bulundurmalı ve her gün kum içerisinde biriken topaklanmaları temizlemelisiniz. Aksi takdirde kediniz, tuvalet ihtiyacını pis bir kumda gidermek istemeyecek ve evin herhangi bir yerine tuvaletini yapmak zorunda kalacaktır.

Tuvalet kapları, genel olarak çok fazla göz önünde olmayan ve kedinizin rahatlıkla ihtiyacını giderebileceği noktalara konulmalıdır. Eğer bunlara dikkat edilmezse yukarıda bahsettiğimiz gibi kediniz, evinizin başka noktalarını kullanacaktır 🙂

Kedi bakımı konusunda gördüğünüz üzere birçok farklı dikkat edilmesi gereken nokta vardır. Kedi bakımı hakkında burada yazılanlara ek olarak, veteriner hekimlerden daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

Bir yazımızın daha sonuna geldik 🙂 Umarız, yazımız pati dostlarınızın sağlığı için sizlere faydalı oluştur. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle. Sağlıklı ve patili günler dileriz.

 

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.